1 listopada w Polsce obchodzony Dzień Wszystkich Świętych
1 listopada w Polsce obchodzony Dzień Wszystkich Świętych (Wszystkich Świętych). Według tradycji 1 listopada w Polsce jest dniem wolnym od pracy. W tym dniu nie pracują ani sklepy, ani inne instytucje. 1 listopada zazwyczaj Polacy wyjeżdżają za miasto, dlatego zawsze jest dużo korków.
Z okazji Święta Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego większość Polaków odwiedza groby bliskich. Zostawiają tam kwiaty, świece, znicze, dzięki czemu cmentarze wypełniają się światłem i przypominają świątynie pod gołym niebem. Opowiedzmy trochę o świętowaniu Dnia Wszystkich Świętych w Polsce. O historii, tradycjach i współczesności.
W tym dniu Polacy sprzątają groby na cmentarzach, zapalają świece, kładą kwiaty i wspominają o zmarłych krewnych, przyjaciołach i znajomych. Jest to święto państwowe.
Stare tradycje związane z tym świętem, choć nie są masowo kultywowane w całej Polsce, ale pamięć o nich jest żywa, a niektóre z nich można spotkać i w dzisiejszych czasach. Wieczorem 1 listopada cała rodzina zbierała się w domu na modlitwę za zmarłych. Na wcześniej przygotowanym stole, okrytym białym obrusem, gospodynie również stawiały upieczone chlebki, aby dusze bliskich nie wyszły głodne.
W pierwszych nocach listopada w Polsce można zobaczyć rzeki światła, zalewane cmentarze. To płoną świece, zapalone przez ludzi w pamięci o swoich zmarłych krewnych. W kościele również składane są żałobne kartki z prośbą o modlitwę za zmarłych.