UE przedłużyła okres obowiązywania tymczasowej ochrony dla Ukraińców
28 września odbyło się posiedzenie Rady UE w sprawie przedłużenia tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy.
Rada Unii Europejskiej zaakceptowała propozycję Komisji Europejskiej i przedłużyła o rok – od 4 marca 2024 r. do 4 marca 2025 r. – okres obowiązywania mechanizmu tymczasowej ochrony dla Ukraińców, którzy uciekają przed wojną.
Odpowiednia decyzja została podjęta w czwartek w Brukseli podczas posiedzenia Rady UE ds. sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
„Aby zapewnić pewność ponad 4 milionom ukraińskich uchodźców, którzy obecnie mieszkają w UE, Rada zgodziła się przedłużyć tymczasową ochronę dla osób uciekających przed agresywną wojną Rosji przeciwko Ukrainie od 4 marca 2024 r. do 4 marca 2025 r.” – czytamy w komunikacie Rady.
Jak informowano, 19 września Komisja Europejska ogłosiła odpowiednią propozycję.
UE aktywowała dyrektywę w sprawie tymczasowej ochrony 4 marca 2022 r., która zapewnia natychmiastową ochronę i dostęp do praw w UE, w tym do praw pobytu, dostępu do rynku pracy, zakwaterowania, pomocy społecznej, opieki medycznej i innych form pomocy.
„UE będzie wspierać Ukraińców tak długo, jak będzie to konieczne. Przedłużenie statusu ochrony zapewnia stabilność ponad 4 milionom uchodźców, którzy znaleźli schronienie w UE” – poinformował Fernando Grande-Marlaska Gómez, minister spraw wewnętrznych Hiszpanii.
Co to jest tymczasowa ochrona?
Jest to mechanizm zapewniający natychmiastową i zbiorową (tj. niewymagającą rozpatrywania indywidualnych wniosków) ochronę osobom przemieszczonym, które nie mają możliwości powrotu do kraju pochodzenia.
Jest on skierowany na zmniejszenie presji na krajowe systemy azylowe i zapewnienie osobom przemieszczonym zharmonizowanych praw w całej UE, takich jak:
- prawo pobytu w kraju
- dostęp do rynku pracy i zakwaterowania
- opieka medyczna
- pomoc społeczna
- dostęp dzieci do edukacji.